وبلاگ

ظروف شیشه‌ای چرا و چگونه رنگ می‌شوند؟

ظروف شیشه‌ای چگونه رنگ می‌شوند؟

همانطور که در مقاله‌های قبلی گفته شده می‌دانیم که شیشه از ماسه، سودا و سنگ آهک ساخته می‌شود اما تنها ساخت شیشه کافی نیست بعضی از مواقع لازم است تا شیشه رنگ آمیزی شود اما چرا؟

بیایید روشن کنیم که چگونه رنگ‌ها به ظروف شیشه ای اضافه می‌شوند. آیا می‌دانستید برای مثال رنگ شیشه از طریق اضافه کردن اکسیدهای معدنی مختلف و نمک به دست می‌آید؟

حقایق جالب زیادی برای یادگیری در مورد فرآیند تولید بطری‌ها و ظروف شیشه‌ای وجود دارد. بنابراین، بیایید بررسی کنیم که بطری های شیشه ای چگونه رنگ می‌شوند تا در مورد این فرآیند شگفت انگیز بیشتر بدانیم.

رنگ‌های مختلف شیشه

شیشه می‌تواند رنگ‌های مختلفی داشته باشد، اگرچه رایج‌ترین رنگ‌هایی که در تولید بطری شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، طوسی، سبز و کهربایی هستند.

در فرآیند رنگ آمیزی شیشه، رنگ‌ها و مواد بسیار زیادی دخیل هستند. در ادامه در مورد رایج‌ترین رنگ‌ها یعنی شیشه سبز، شیشه کهربایی و بی رنگ صحبت خواهیم کرد.

کارگاه تولید شیشه جهان بلور تولید کننده انواع ظروف شیشه‌ای

شیشه سبز

بطری‌های شیشه‌ای سبز اغلب برای نگهداری روغن زیتون استفاده می‌شود. اما آنها همچنین می‌توانند در بسیاری از محصولات دیگر از جمله نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار گیرند. رنگ مایل به سبز شیشه معمولاً با افزودن اکسید کروم به فرمول بطری شیشه‌ای به دست می‌آید. همچنین در صورتی که سازنده بخواهد سایه‌های سبز و جلوه‌های دیگر را به دست آورد، می‌توان مواد دیگری را نیز به فرمول اضافه کرد.

کارگاه تولید شیشه جهان بلور تولید کننده انواع ظروف شیشه‌ای

شیشه کهربایی

شیشه کهربا معمولاً در صنعت آبجو، داروسازی و اسانس استفاده می‌شود. شیشه کهربایی اشعه مضر UV را جذب می‌کند و محصول را از نور محافظت می‌کند. برای بدست آوردن رنگ کهربایی می‌توان اکسید گوگرد، آهن و کربن را به فرمول شیشه اضافه کرد.

کارگاه تولید شیشه جهان بلور تولید کننده انواع ظروف شیشه‌ای

شیشه بی رنگ

برای مدت طولانی، به دست آوردن این لحن بسیار دشوار بود. هر چه شیشه سبک‌تر باشد، بیشترین تلاش مورد نیاز در فرآیند تولید است. با فرآیندهای نوآورانه و فناوری های جدید، این فرآیند با گذشت زمان آسان‌تر و قابل دسترس‌تر شد.
وقتی در این مقاله از شیشه‌های بی رنگ صحبت می کنیم، منظور از شیشه شفاف است. نامگذاری شیشه "سنگ چخماق" به دلیل فرمولی است که توسط شیشه ساز جورج ریونسکرافت در سال 1662 ایجاد شد. او سنگ چخماق کلسینه شده (سنگ کوارتز خالص) را به فرمول شیشه‌ای خود اضافه کرد که تولید شیشه شفاف را آسان‌تر کرد.

با گذشت زمان، چندین تکنیک دیگر اختراع شد که تولید شیشه شفاف را حتی بیشتر در دسترس قرار داد. امروزه رایج‌ترین فرآیند تغییر رنگ است که با افزودن رنگدانه‌ها به دسته شیشه‌ای اعمال می‌شود تا ناخالصی‌های آهن باقی‌مانده را تا زمانی که بی‌رنگ‌تر و شفاف‌تر شوند، جبران کند.‌​

دلیل رنگ آمیزی شیشه

آیا می‌دانستید که بطری‌های شیشه‌ای نه تنها به دلایل زیبایی، بلکه برای ایمنی و محافظت از محتوای ذخیره شده در آنها رنگی می‌شوند؟ ویدئوی زیر کمی بیشتر توضیح می‌دهد که چگونه انتخاب رنگ شیشه بطری که محصول در آن بطری شده می‌تواند بر محتوای آن تأثیر بگذارد و به عنوان مثال از واکنش‌های شیمیایی ناخواسته در آبجو و ماشعیر جلوگیری کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *