وبلاگ

تفاوت‌های بلور و کریستال

بلور یا کریبستال؟

اگر در حال برنامه‌ریزی یک رویداد خاص مانند یک شام عاشقانه هستید، به احتمال زیاد سعی می‌کنید از بهترین ظروف خود استفاده کنید، اما بهترین انتخاب بلور است یا کریستال؟ کدام یک برای مراسمی لوکس مناسب‌تر است؟ ظروف کریستال از دیرباز به عنوان ظروف غذاخوری لوکس شناخته می‌شود، اما چرا از شیشه معمولی لوکس‌تر است؟ در این مقاله به تفاوت‌های بین بلور و کریستال می‌پردازیم تا شما بتوانید با خیالی راحت‌تر بین این دو محصول انتخاب نمائید.

بلور یا کریستال

هنگام مقایسه بلور با کریستال، کریستال نوعی شیشه است که حاوی مواد معدنی قوی مانند اکسید سرب، کربنات پتاسیم و سیلیس است تا مواد را با دوام کند. استحکام افزوده اجازه می‌دهد تا کریستال به شکل‌های نازک و ظریف تبدیل شود. ظروف شیشه‌ای معمولاً با ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته می‌شود که باعث مقاومت شیشه می‌شود اما نمی‌تواند به اندازه کریستال نازک باشد. کریستال همچنین می‌تواند نور را شکست دهد در حالی که شیشه به طور معمول فاقد این توانایی است، این امر باعث لوکس بودن کریستال نسبت به بلور نمی‌‎‌شود.

 شیشه چیست؟

شیشه یک ماده شفاف است که می‌تواند ذوب شده و به شکل جامد درآید. این ماده از ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته شده است، اما مواد معدنی دیگر مانند سیلیس و باریم را می‌توان برای تغییر رنگ، دوام و ضخامت آن اضافه کرد.

شیشه با مواد معدنی کم غیر متخلخل است که باعث می‌شود در حرارت بالا ظروف شیشه‌ای ایمن و مقاوم باشد. برخی از انواع شیشه‌های رایج که در محیط‌های عمومی استفاده می‌شود شیشه بوروسیلیکات است که معمولاً برای ظروف شیشه‌ای برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود.

کریستال چیست؟

شیشه کریستال یک ماده شفاف است که با همان مواد شیشه ساخته شده است اما دارای اکسید سرب یا اکسید فلز است. اجزای اضافی باعث می‌شود کریستال حتی در صورت برش یا دمیدن یکپارچگی خود را حفظ کند. مواد افزودنی موجود در شیشه کریستال باعث متخلخل شدن این ماده می‌شود و به آن این قابلیت را می‌دهد که نور را به طور شگفت انگیزی شکست دهد. با این حال، این بدان معناست که مواد قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند و در برابر حرارت مقاوم نیستند.

تفاوت بلور و کریستال

تفاوت بلور و کریستال

شیشه و کریستال هر دو با حرارت دادن در کوره و ذوب شدن ساخته می‌شوند. سپس توسط یک شیشه دمنده دمیده می‌شوند و به طرح‌های دلخواه شکل می‌گیرند. با این حال، این دو ماده تفاوت‌های متفاوتی دارند، از ترکیب شیمیایی و وزن آنها گرفته تا نحوه شکست نور و طنین صدا. ما تفاوت‌های آنها را در زیر بررسی می‌کنیم تا روشن شود که چرا کریستال دارای قیمت بالاتری است.

 تفاوت‌های ظاهری

 • بلور : بلور اغلب از نظر ظاهری کمی مه آلود است و به طور معمول می‌تواند بر اساس ترکیبات موجود در آن رنگ آمیزی کند. اگر با آهن ساخته شده باشد یا اگر با سودا-آهک تهیه شده باشد می‌تواند رنگ سبز داشته باشد.
 • کریستال: کریستال از شفافیت فوق العاده‌ای برخوردار است که آن را به گزینه‌ای مطلوب برای ظروف و تزئینات لوکس تبدیل می‌کند.

 تفاوت وزن در بلور و کریستال

 • بلور : وزن بلور در مقایسه با قطعات کریستالی با همان طرح سبک‌تر است .
 • کریستال: از آنجایی که کریستال حاوی سرب یا سایر فلزات است، وزن آن بیشتر از محصولات شیشه‌ای با همان طرح است.

تفاوت ضخامت در بلور و کریستال

 • شیشه: به دلیل وجود آهک سودا در ترکیب شیمیایی آن، شیشه به درجه حرارت بالا نیاز دارد و پس از گرم شدن سریعاً سخت می‌شود که منجر به ضخامت لبه می‌شود. این ماده نسبت به کریستال شکننده‌تر است بنابراین بیشتر رینگ‌های فنجان برای استحکام بیشتر تقویت می‌شوند.
 • کریستال: کریستال به دلیل سرب و کربنات پتاسیم موجود در آن می‌تواند در دمای پایین‌تر از شیشه گرم شود. این به شیشه دمنده اجازه می‌دهد تا مواد را به راحتی کار کرده و آن را نازک کند. مواد شیمیایی اضافی همچنین به استحکام مواد کمک می‌کند در حالی که بیشتر از شیشه کشیده می‌شوند.

تفاوت برش بلور و کریستال

تفاوت برش در بلور و کریستال

 • شیشه: از آنجا که شیشه سریع‌تر از کریستال سفت می‌شود زمان کمی برای برش با دست در اختیار شیشه ساز قرار می‌دهد. مواد به طور کلی بسیار گرم هستند و نمی‌توان آنها را با دستکش مدیریت کرد، بنابراین شیشه معمولاً در حالی که داغ است یا در قالب دمیده می‌شود به شکل خم می‌شود. هرگونه بریدگی روی سطح ظروف شیشه‌ای در صورت داشتن قالب نامناسب تیز، سفت و شکننده است.
 • کریستال: از آنجایی که کریستال دارای مواد معدنی است، آنقدر نرم است که می‌تواند جزئیات برش داده شده دستی را به سطح آن اضافه کند بدون اینکه در دوام آن خدشه‌ای وارد شود. این ماده نسبت به شیشه انعطاف‌پذیرتر است و به هنرمند اجازه می‌دهد الگوهای پیچیده‌ای را اضافه کند. سپس می‌توانید برش‌ها را بدون ترس از خراب شدن ساختار، برش دهید و صیقل دهید.

تفاوت‌های شکست نور در بلور و کریستال

 • شیشه: بلور دارای محتوای فلزی بسیار کمی است، به این معنی که نور مانند شیشه پنجره بدون شکستن عبور می‌کند . آهک سودا در شیشه فاقد قابلیت جمع شدن است.
 • کریستال: به دلیل وجود سرب و فلز در کریستال، این ماده می‌تواند نور را که از آن عبور می کند در موقعیت مناسب شکست دهد. نور از کریستال در رنگین کمان پراکنده می‌شود و این مواد را برای تزئینات و ظروف پذیرایی مطلوب می‌کند.

تفاوت های صدای بلور و کریستال

 • بلور: بلور هنگام ضربه زدن یا تکان دادن صدای زنگ مبهمی را ایجاد می کند. طول صدا معمولاً کوتاه و ظریف است.
 • کریستال: هنگام ضربه زدن، کریستال صدای زنگ راضی کننده‌ای را به صدا در می‌آورد. محتوای سرب در مواد اجازه می‌دهد تا صداها کمی طولانی‌تر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *